Jak w domu

Cechy śląskiego rynku nieruchomości

budowa domu wielorodzinnego

Wśród polskich województw pod względem gęstości zaludnienia szczególnie wybija się woj. śląskie (około 372 osób/km2). Duża populacja w tym województwie skłania do intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Na Śląsku wznoszone są w równej mierze budynki jednorodzinne z inwencji osób prywatnych, jak też bloki wielorodzinne budowane z inwencji licznych na Śląsku deweloperów. Ponadto mieszkańcy regionu śląskiego mają do dyspozycji duży wtórny rynek nieruchomości stanowiący pozostałość zarówno po budowanych tutaj przed II Wojną Światową (XIX w. i okres międzywojenny) familoków, jak również domów z wielkiej płyty z okresu Polski Ludowej.

W licznych miastach regionu śląskiego, jak przykładowo w Katowicach, Żorach lub Świętochłowicach istnieją całe dzielnice składające się z bloków mieszkalnych, które zamieszkane są przez setki i tysiące mieszkańców. Z tego powodu zakup lokalu mieszkalnego czy domu na obszarze Śląska nie przysparza potencjalnemu chętnemu na kupno nieruchomości większych kłopotów. Niemniej dla wielu śląskich gospodarstw domowych sporą trudnością jest sposób finansowania takich zakupów, z których do dyspozycji przeciętnego mieszkańca Śląska nierzadko pozostaje tylko pożyczka z banku.

Podczas procedur udzielania kredytów banki na masową skalę korzystają z usług rzeczoznawców majątkowych. Aby zaasekurować się przed niewłaściwą decyzją kredytową potrzebna jest bowiem opinia uprawnionego do oszacowania nieruchomości człowieka, którym jest rzeczoznawca majątkowy. Ceny zakupu nieruchomości w województwie śląskim wahają się w sporej rozpiętości, co uzależnione jest od części regionu (patrz: http://www.vonk.rybnik.pl/wartosc-wymarzonego-domu/). Podobnie jak w całej Polsce tak i na Śląsku zaobserwować można ciągły wzrost ilości osób migrujących z największych miast do sąsiadujących z nimi miasteczek i na przedmieścia. Jednakże solidna komunikacja i sieć drogowa na Śląsku jest znacznym ułatwieniem dla nabywców, którzy podejmują tego rodzaju decyzje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *