Jak w domu

Co tam na rynku nieruchomości?

Na moment obecny nie jest już tak prosto dostać kredyt na zakup własnego mieszkania. Szczęśliwi, którzy zrobili to parę lat temu, gdy banki dawały kredyty na 100% wartości nieruchomości. Obecnie trzeba mieć już wkład własny, którego wartość każdego roku jest waloryzowana.

Ale generalnie nie ma to wpływu w wyraźny sposób na zapotrzebowanie zakupowe na rynku nieruchomości, jednak konsumenci muszą nieco zmniejszać swój apetyt na przestrzeń mieszkania, sprowadzając go do indywidualnych zdolności pieniężnych. Rzecz jasna deweloperzy odpowiadają na tenże kierunek, proponując więcej lokali mieszkalnych w domach wielorodzinnych o mniejszym metrażu. Mieszkania te dają mimo wszystko większy standard niż w dawnych obiektach z sektora wtórnego. Nie musi to mieć tak wielkiego powiązania na ceny bowiem w przypadku ceny nieruchomości dużą rolę pełni również lokalizacja, a tu panuje duży prymat lokum w dawnych blokach, jakie z zasad umiejscowione są bliżej serca miast.

Pomimo tego, iż podstawowy wkład osobisty lepiej asekuruje bank przed ryzykiem, banki dalej gruntownie kontrolują swoich klientów. Zwyczajem powszechnie praktykowanym jest konieczność potwierdzenia wartości nieruchomości, zwłaszcza w przypadku nieruchomości z sektora wtórnego. Analiza wykonana w trakcie wyceny posiadłości przez rzeczoznawcę nieruchomości dostarcza odpowiedni wniosek na interes banku (tu dowiesz się więcej).

Choć nie ma już programu „Rodzina na swoim” to wdrożenie programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych” poprawiło optymizm deweloperów względem opłacalności budowy nowych budynków, choć ich specyfikacje przystosowane są w poważnym stopniu do parametrów jakie pozwalają na kupno domu z wykorzystaniem funduszy udzielonych w ramach „MdM”.

Podaż lokali mieszkalnych w sektorze pierwotnym wciąż idzie do góry, jednakowoż ze względu na względną równowagę między popytem oraz podażą nie wpływa to w czytelny sposób na ruch cen. Te wahają się o parę procent w zależności od regionu kraju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *