Bez kategorii

Wycena dużej inwestycji budowlanej

Branża budowlana to nie tylko budowanie mieszkań. Nader wiele inwestycji budowlanych przeprowadzanych jest na zlecenia osób prawnych, wśród których do nadzwyczaj ekskluzywnych klientów zalicza się urzędy administracji lokalnej oraz użyteczności społecznej. Ich środki materialne wyłożone na obiekty budowlane, których zbudowanie zamierzają powierzyć, pochodzą zwykle z budżetu państwa lub różnych dotacji (w tym pokrywanych przez Unię Europejską).

Proces budowy takiego obiektu w zasadniczy sposób odstępuje od inwestycji zlecanej przez jednostkę prywatną albo firmę. W szczególności nim firma budowlana zdobędzie takie zamówienie musi przejść pomyślnie przez proces przetargu. Podczas przetargu wybierane jest przedsiębiorstwo, którego propozycja jest najdogodniejsza dla zleceniodawcy jakim jest podmiot prawny. Niejednokrotnie bywa, iż kluczowym czynnikiem, jaki finalnie orzeka o wyborze oferenta jest zaproponowana przez niego zapłata jakiej oczekuje za wykonanie usługi. Opłata taka stanowi wynik szczegółowych kalkulacji dokonywanych na podstawie dokładnej specyfikacji przedstawionej przez zleceniodawcę. Do przygotowania takich wycen winien być wskazany ekspert lub firma, jacy mają wystarczający zasób kwalifikacji na temat tworzenia kosztorysów inwestorskich.

Kosztorys taki stanowi nierozłączną cechę propozycji oraz nie może być w nim pola na pomyłki. Osoba opracowująca kosztorysy budowlane (zobacz: www.kosztorysowanie.slask.pl) musi nadzwyczaj dobrze znać rynek środków i usług budowlanych aby prawidłowo ocenić liczbę materiałów budowlanych niezbędną do zrealizowania inwestycji. Często bierze się pod uwagę dostawcę wyrobów budowlanych, jaki współpracuje z firmą budowlaną i zapewni jej najlepsze upusty.

Może się jednak zdarzyć, że w rezultacie nieprzewidzianego splotu wypadków koszt inwestycji przekroczy budżet. W tejże określonej sytuacji można po ustaleniu z klientem dokonać poprawki kosztorysu budowlanego aby przystosować go do zmienionych warunków umowy. Odpowiedzialna firma budowlana musi mimo wszystko zaplanować odpowiedni margines błędu zamiast za wszelką cenę starać się zejść z ceny żeby zdobyć przetarg, bowiem może ryzykować własnymi pieniędzmi jeśli nie odnajdą się dodatkowe fundusze niezbędne na jej wykonanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *